Young European Strings School of Music
Young European Strings School of Music

Prizewinners

International Prizes


Catherine Leonard
Catherine Leonard was First Prize Winner at the Bank of Ulster and Lambert Award of 1994; Third Prize winner at the Kulenkampff, Hannover International Violin Competition of 1994 and a finalist at the Scheveningen International Violin Competition. She holds the 'Bob Christensen Chair' as Principal Violinist with the California-based chamber ensemble 'Camerata Pacifica'. Catherine lives in London and enjoys an international career.
Dr. Gwendolyn Masin
Dr. Gwendolyn Masin was a finalist in the Baroness Jordens Competition in The Hague, won numerous first prizes in Switzerland and South Africa and all the major Feiseanna Competitions in Ireland. She gained her degrees in London, Berne and Lübeck. She divides her time between Dublin and Switzerland, travelling frequently to concert locations around Europe where she enjoys an extensive career both as a soloist and chamber musician. In 2012, she was awarded a PhD from Trinity College Dublin for her thesis on established schools and contemporary violin teaching. She is founder and artistic director of the In Search of Lost Time series (est. 2004), the Gaia Chamber Music Festival (est. 2006) and was the artistic director of the Carrick Water Music Festival from 2007-2009. Michaela's Music House, a music tutor on violin pedagogy for young children, was published in 2009.
Dara Daly
Dara Daly partook in the International Violin Competition in Novosibirsk in 1995. She was also a finalist in the 1993 E.B.U. Competition in Vienna and holds a B. Mus. from Manchester. Dara is now a full-time member of the Irish Chamber Orchestra.
Gina Maria McGuinness
Gina Maria McGuinness won First Prize in Tallinn, Estonia in 1998, and was a finalist in Schöntal, Germany in 2001. She was invited by the Estonian Philharmonic Orchestra to perform as a soloist in Tallinn for three concerts, one of which was at the opening of Tallinn's brand-new concert hall in October, 2006. She has gone on to further her music studies in Lübeck, Germany and Chicago, USA with violinist Shmuel Ashkenasi.
Ruth Gibson
Ruth Gibson, violist, was a Finalist at the 2004 International ESTA String Competition.
Lynda O'Connor
Lynda O'Connor won the Clandeboye Music Prize, organised by Camerata Ireland, in 2005. She was accepted as a violin student of the Southern Methodist University in Dallas, USA, in 2008.
David Tobin
David Tobin, at the age of ten, won Third Prize in the 2005 Bucharest International Violin Competition.
Phoebe White
Phoebe White, at the age of ten, won Third Prize in the International Noor Young Musician violin competition in Tallinn, Estonia, in 2007.

National Prizewinners 2016


Feis Ceoil 2016 Results

Senior Violin
Luke Kehoe Roche: First Prize
Aleksandra Malinowska: Highly Commended
Junior Violin under 17
Caoilfhinn Tan: First Prize
Anna Mitchell: Second Prize
Alessandro Malinverno: Commended
Junior Violin under 13
Claire O'Connor: Highly Commended
Kayla Joan Kennedy: Highly Commended
Molly Gorby: Commended
Junior Violin under 11
Daimee Ng: First Prize
Caitriona Clery: Highly Commended
Chloe O'Connor: Highly Commended
Ciara Dixon: Commended
Junior Violin under 9
Seona Clery: Second Prize
Samuel de hOra: Very Highly Commended
Peter Ryan: Highly Commended
Colm Keogh: Commended
Junior Violoncello under 13
David Blake: First Prize
Marco Malinverno: Second Prize
Elena O'Connor: Very Highly Commended
Patrick Boyle-Little: Very Highly Commended
Arthur Darley Memorial Prize
Andrew Molloy: Commended
Jenna Raggett: Commended
St Cecilia Cup
Fiachra de hOra: Second Prize
Anna Mitchell: Commended
Family Ensemble
O'Connor Family Trio: First Prize
Terry O'Connor Trophy
David Blake: First Prize
Anna Mitchell: Second Prize
Fiachra de hOra: Highly Commended
Contemporary Irish Music Cup
Patrick Moriarty: Very Highly Commended
Arthur Catterall Cup
David Tobin: First Prize
Aileen Gore Cup
David Tobin: First Prize
Luke Kehoe Roche: Commended
Open Orchestra
Young European Strings Intermediate Orchestra: First Prize

Newpark 2016 Results

Strings under 8
Martha Boyle-Little: Third Prize
Seamus Clery: Very Highly Commended
Aoife Nic Pholin: Very Highly Commended
Rosie Clery: Very Highly Commended
Charlotte Ryan: Commended
Ella Wang: Commended
Strings under 10
Ethan Gorby: Commended
Strings under 12
Elena O'Connor: First Prize
Liam Ryan: Highly Commended
Patrick Boyle-Little: Highly Commended
Victoria Piekarska Daly: Commended
Cormac Ryan: Commended

National Prizewinners 2015


Feis Ceoil 2015 Results

Junior Violin under 9
Kathryn King: Second Prize
Chloe O'Connor: Highly Commended
Samuel de hOra: Highly Commended
Ciara Dixon: Commended
Fearne Morrissey: Commended
Junior Viola under 17
Fiachra de hOra: First Prize
Senior Violin
Claire Austen: Second Prize
Aleksandra Malinowska: Commended
Senior Viola
Eleanor Gaffney: Commended
Junior Violin under 15
Caoilfhinn Tan: Commended
Catherine Boldurat: Commended
Junior Violin under 11
Daimee Chu Tao Ng: Second Prize
Caitriona Clery: Commended
Junior Violin under 13
Claire O'Connor: Very Highly Commended
Kayla Joan Kennedy: Highly Commended
Junior Violoncello under 11
Elena O'Connor: Commended
St Cecilia Cup
Andrew Molloy: Commended
Terry O'Connor Trophy
Anna Mitchell: Highly Commended
Fiachra de hOra: Highly Commended
Andrew Molloy: Commended
Aileen Gore Cup
Patrick Moriarty: Very Highly Commended
David Tobin: Highly Commended
Contemporary Irish Music Cup
Patrick Moriarty: Second Prize
Bach Prize (Viola or Cello)
David Blake: Very Highly Commended
Elsner Memorial Cup Cup
Patrick Moriarty and Jimmy Geoijenbier: Highly Commended
Open Orchestra
Young European Strings Intermediate Orchestra: First Prize

Newpark 2015 Results

Strings under 8
Seona Clery: Second Prize
Samuel de hOra: Very Highly Commended
Peter Ryan: Very Highly Commended
Colm Keogh: Highly Commended
Darryl Ng: Highly Commended
Strings under 10
Caitriona Clery: First Prize
Strings under 14
David Blake: Second Prize
Junior Instrumental Repertoire
David Blake: First Prize
Overall Junior Strings Trophy
David Blake

National Prizewinners 2014


Feis Ceoil 2014 Results

Aileen Gore Cup
Owen Ronayne: Highly Commended
Martin Moriarty: Highly Commended
David Tobin: Highly Commended
St Cecilia Cup
Claire Austen: First Prize
Theo Foley: Commended
Junior Chamber Music Cup
Catherine Boldurat, Alessandro Malinverno, Maria Blake, David Blake: Second Prize
Rhoda Coghill Cup
Luke Kehoe Roche & Aoife Moran: First Prize
Chamber Music Cup
Arioso Quartet (David Tobin, Abbie McDonagh, Martin Moriarty, Christopher Ellis): First Prize
Camara Ensemble (Luke Kehoe Roche, Martin Moriarty, Patrick Moriarty): Very Highly Commended
Clyde Twelvetrees Cup
Patrick Moriarty: Highly Commended
Junior Violin under 15
Anna Mitchell: Very Highly Commended
Fiachra de hOra: Highly Commended
Alessandro Malinverno: Highly Commended
Catherine Boldurat: Commended
Junior Violin under 11
Claire O'Connor: Second Prize
Kayla Joan Kennedy: Highly Commended
Molly Gorby: Highly Commended
Senior Violoncello
Patrick Moriarty: First Prize
Arthur Catterall Cup
Abigail McDonagh: Highly Commended
Martin Moriarty: Commended
Open Orchestras
Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Junior Violoncello under 11
Marco Malinverno: First Prize
David Blake: Second Prize
Family Ensemble
The Blake Family Trio: First Prize
Arthur Darley Memorial Prize
Abigail McDonagh: First Prize
Isobel Howard-Cordone: Commended
Junior Violin under 13
Maria Blake: Commended
Elsner Memorial Cup
David Tobin & Maire Carroll: Highly Commended
Junior Violin under 17
Luke Kehoe Roche: First Prize
Andrew Molloy: Second Prize
Junior Viola under 15
Fiachra de hOra: First Prize
Maria Blake: Highly Commended
Junior Viola under 17
Theo Foley: First Prize
Bach Prize
Eoin Hammond: Very Highly Commended
Patrick Moriarty: Highly Commended
Junior Violin under 9
Johnny Blake: Very Highly Commended
Daimee Ng: Very Highly Commended
Sophia Hickey: Very Highly Commended
Ruby LingXiu O'Brien: Very Highly Commended
Fearne Morrissey: Highly Commended
Catriona Clery: Commended
Cathal Keogh: Commended
Terry O'Connor Trophy
Luke Kehoe Roche: Highly Commended
Claire Austen: Commended

Newpark 2014 Results

Strings under 8
Samuel de hOra: Second Prize
Sophia Hickey: Third Prize
Seona Clery: Very Highly Commended
Kathryn King: Highly Commended
Eabha Foy: Commended
Strings under 10
Molly Gorby: First Prize
Johnny Blake: Third Prize
Caitriona Clery: Very Highly Commended
Strings under 12
David Blake: First Prize
Marco Malinverno: Highly Commended
Chamber Music under 16
Catherine Boldurat, Alessandro Malinverno, Maria Blake, David Blake: Third Prize
Instrumental Duet under 16
David Blake & Johnny Blake: Second Prize
Cup of the string section and overall winner of the Newpark competition
David Blake

National Prizewinners 2013


Feis Ceoil 2013 Results

Open Orchestras
Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Young European Strings Intermediate Orchestra: Second Prize
Aileen Gore Cup
David Tobin: Very Highly Commended
Martin Moriarty: Commended
St Cecilia Cup
Luke Kehoe Roche: First Prize
Junior Violin under 9
Daimee Chu Tao NG: Second Prize
Johnny Blake: Very Highly Commended
Molly Gorby: Highly Commended
Caitriona Clery: Commended
Junior Chamber Music Cup
Catherine Boldurat, Maria Blake, Anna Samsonova & David Blake: Very Highly Commended
Arthur Catterall Cup
Martin Moriarty: Very Highly Commended
Junior Violin under 17
Claire Austen: First Prize
Johnny Kehoe Roche: Highly Commended
Abbie Soon: Highly Commended
Junior Violin under 15
Luke Kehoe Roche: First Prize
Andrew Molloy: Second Prize
Junior Viola under 18
Patrick O'Meara: First Prize
Junior Viola under 16
Theo Foley: First Prize
Junior Violoncello under 11
David Blake: Very Highly Commended
Terry O'Connor Trophy
Claire Austen: Very Highly Commended
Luke Kehoe Roche: Highly Commended
Senior Violoncello
Patrick Moriarty: Second Prize

Newpark 2013 Results

Strings under 8
Caitriona Clery: First Prize
Johnny Blake: Second Prize
Sophia Hickey: Very Highly Commended
Katie Kenny: Highly Commended
Strings under 10
Kayla Kennedy: Second Prize
Molly Gorby: Third Prize
Louise Kenny: Very Highly Commended
Tadgh Regan: Highly Commended
Ciara Sweeney: Commended
Strings under 12
David Blake (violoncello): Very Highly Commended
Eve Quigley: Highly Commended
Mia Hickey: Highly Commended
Strings under 14
Caoilfhinn Tan: Third Prize
The Concerto Cup
Fiachra deHora: Second Prize
Chamber Music Cup under 16
Catherine Boldurat, Maria Blake, Anna Samsonova, David Blake: First Prize

National Prizewinners 2012


Feis Ceoil 2012 Results

Junior Violin under 15
Andrew Molloy: Second Prize
St. Cecilia Cup
Luke Kehoe Roche: Second Prize
Junior Violoncello under 9
David Blake: First Prize
Contemporary Irish Music Cup
Martin Moriarty: First prize
Junior Violoncello under 17
Patrick Moriarty: Second Prize
Junior Chamber Music Cup
Catherine Boldurat, Maria Blake, Anna Samsonova, David Blake: Very Highly Commended
Junior Violin under 11
Fiachra de hOra: Very Highly Commended
Catherine Boldurat: Highly Commended
Junior Violin under 9
Maria Blake: Very Highly Commended
Terry O'Connor Trophy
Isobel Howard-Cordone: Very Highly Commended
Elsner Memorial Cup
David Tobin and Máire Carroll: First Prize
Open Orchestra
Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Young European Strings Intermediate Orchestra: Second Prize
Chamber Music Cup
Camara Quartet: Hazel de Courcy Lewis Cup
Arthur Darley Memorial Prize
David Tobin: First Prize
Rhoda Coghill Cup
Patrick Moriarty and Rivkah McKinley: First Prize

Newpark 2012 Results

Strings under 8
Johnny Blake: Second Prize
Louise Kenny: Third Prize
Caitriona Clery: Very Highly Commended
Gerard Farrelly: Highly Commended
Sophia Hickey: Commended
Strings under 10
Daimee Chu Tao Ng: First Prize
David Blake: Second Prize
Strings under 12
Maria Blake: Highly Commended
Strings under 14
Fiachra de hOra: First Prize
Strings under 16
Eoin Hammond: Second Prize
Chamber Music
Catherina Boldurat, Anna Samsonova, Maria and David Blake: Highly Commended
Maria, Johnny, and David Blake: Commended
Chamber Music
Catherina Boldurat, Anna Samsonova, Maria and David Blake: Highly Commended
Maria, Johnny, and David Blake: Commended

National Prizewinners 2011


Feis Ceoil 2011 Results

Senior Violin
David Tobin: First Prize
St. Cecilia Cup
Luke Kehoe Roche: Second Prize
Junior Violoncello [C]
Eoin Hammond: Second Prize
Arthur Catterall Cup
David Tobin: First Prize
Junior Violoncello [E]
David Blake: Commended
Junior Violin [B]
Johnny Kehoe Roche: First Prize
Rhoda Coghill Cup
Abbie McDonagh and Hannah Kelly: First Prize
Junior Chamber Music Cup
Camara Ensemble: Second Prize
Quartetto d'Amici: Very Highly Commended
Quartetto Rosso: Commended
Terry O'Connor Trophy
Luke Kehoe Roche: Very Highly Commended
Junior Viola [B]
Paul Hammond: First Prize
Patrick O'Meara: Very Highly Commended
Open Orchestra
Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Young European Strings Intermediate Orchestra: Second Prize
Chamber Music Cup
Trio con Brio: Johnny Kehoe Roche, Luke Kehoe Roche, Martin Moriarty: Very Highly Commended
Senior Viola
Martin Moriarty: First Prize
Junior Violoncello [B]
Patrick Moriarty: First Prize
Contemporary Irish Music Cup
Shane McMahon: Commended
Junior Violin [D]
Sean Keogh: Very Highly Commended
Catherine Boldurat: Very Highly Commended
Junior Violin [E]
Caroline O'Connor: Very Highly Commended
Arthur Darley Memorial Prize
David Tobin: Very Highly Commended

Newpark 2011 Results

Strings under 8
Daimee Ng: First Prize
Johnny Blake: Second Prize
Strings under 10
Maria Blake: Second Prize
David Blake: Highly Commended
Chamber Ensemble under 16
Quartetto Rosso (Theo Foley, Abbie Soon, Ceile Murphy, Eoin Hammond): First Prize

National Prizewinners 2010


Feis Ceoil 2010 Results

Junior Violin under 9
Liam Fenton: Second Prize
Seamus Fenton: Very Highly Commended
Junior Violin under 11
Catherine Boldurat: Very Highly Commended
Junior Violin under 13
Andrew Molloy: First Prize
Luke Kehoe Roche: Second Prize
Junior Violin under 17
James O'Doherty: Second Prize
Abbie McDonagh: Highly Commended
Terry O'Connor Trophy
David Tobin: First Prize
Claire Austen: Very Highly Commended
Isobel Howard-Cordone: Very Highly Commended
James O'Doherty: Commended
Junior Viola under 17
Oisin Friel: First Prize
Junior Violoncello under 13
Killian White: Second Prize
Junior Violoncello under 17
Rory White: First Prize
Bach Prize (Cello or Viola)
Martin Moriarty: Highly Commended
Junior Chamber Cup
Trio Con Brio: First Prize
YES Cello Quartet: Highly Commended
Senior Orchestra
Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Senior Violin
Stephen O'Doherty: First Prize

Newpark 2010 Results

Strings under 8
Caroline O'Connor : Second Prize
David Blake: Very Highly Commended
Catherine Fenton: Very Highly Commended
Liam Fenton: Highly Commended
Nathan Timmins: Highly Commended
Strings under 10 A
Sean Keogh: First Prize
Strings under 10 B
Catherine Boldurat: First Prize
Seamus Fenton: Second Prize
Maria Blake: Highly Commended
Strings under 14 B
Patrick Moriarty: Very Highly Commended
Junior String Cup
Luke Kehoe Roche: First Prize and overall winner of the 2010 Junior Perpetual Cup
Chamber Ensemble under 16
Quartetto D'Amici: First Prize
Gli Uccellini: Second Prize
Vivo Quartet: Third Prize
Chamber Ensemble over 16
Trio Con Brio: First Prize

National Prizewinners 2009


Feis Ceoil 2009 Results

Junior Violin E under 9
Caroline Collins: Very Highly Commended
Junior Violin D under 11
Andrew Molloy: Second Prize
Junior Violin C under 13
Isobel Howard-Cordone: First Prize, Vanecek Cup
Luke Kehoe Roche: Second Prize
Sinead Brennan: Highly Commended
Junior Violin B under 15
Johnny Kehoe Roche: Highly Commended
Junior Violin A under 17
James O'Doherty: Second Prize
Junior Viola B under 16
Oisin Friel: First Prize, Clara Green Cup
Junior Viola A under 18
Martin Moriarty: First Prize, Masin Cup
Terry O'Connor Trophy
David Tobin: Second Prize
Junior Violoncello D under 11
Killian White: First Prize
Arthur Catterrall Cup -Violin
Owen Ronayne: Second Prize
Junior Chamber Cup
David Tobin, Rory White, Diana Kissane: First Prize

Newpark 2009 Results

Strings under 8
Eve Quigley: Commended
Sean Keogh: Commended
Strings under 12
Andrew Molloy: First Prize
Sinead Brennan: Second Prize
Patrick Moriarty: Third Prize
Eoin Hammond: Very Highly Commended
Eoin Faust: Highly Commended
Strings under 14
Johnny Kehoe Roche: Second Prize
Adam Douglas: Very Highly Commended
Abbie Soon: Very Highly Commended
Strings under 16
Paul Hammond: Very Highly Commended
Junior Recital
Martin Moriarty: Second Prize
Concerto Cup
Martin Moriarty: First Prize
Paul Hammond: Very Highly Commended
Chamber Ensemble (junior) under 16
Trio con Brio: First Prize
Tús Maith Quartet: Third Prize
Chamber Ensemble (senior) over 16
Quartetto Piccolo First Prize

National Prizewinners 2008


Feis Ceoil 2008 Results

Junior Violin D under 11
Luke Kehoe Roche: Cup winner
Isobel Howard-Cordone: Second Prize
Claire Austen: Very Highly Commended
Junior Violin C under 13
Johnny Kehoe Roche: Cup winner
Colma Ni Bhriain: Second Prize
Phoebe White: Very Highly Commended
William Ormiston Doyle : Highly commended
Devin O'Shea-Farren: Commended
Junior Violin B under 15
Carla White: Second Prize
Junior Viola B under 16
Martin Moriarty: Cup winner
St Cecilia Cup
David Tobin: Cup winner
Carla White: Highly Commended
Terry O'Connor Trophy
David Tobin: Second Prize
Junior Violoncello A under 17
Rory White: Second Prize
Arthur Catterrall Cup -Violin
Stephen O'Doherty: Second Prize
Ailbhe Doherty : Very Highly Commended
Aileen Gore Cup
Neasa Ni Bhriain: Second Prize
Bach Cup
Owen Ronayne: Second Prize
Michael Clifton Cup -Senior Viola
Owen Ronayne: Cup winner
Rhoda Caghill Cup
David Tobin and Diana Kissane

National Prizewinners 2007


Sviridov International Music Competition
Luke Kehoe-Roche participated in the 7th Sviridov International Music Competition for the Youth in St. Petersburg in the Russian Federation. He received the Second Prize in the category Violin Under 12 years.
He is a pupil of Maria Kelemen.

Feis Ceoil 2007 Results

Eugene Egan Cup Junior violin (D) category
Performers under 11 years of age:
Phoebe White: Eugene Egan Cup
Claire Austen: Second Prize
William Ormiston Doyle: Very Highly Commended
Andrew Molloy: Highly Commended
Isobel Howard Cordone: Commended
Abigel Kralik: Commended
Pat Crehan Memorial Cup Junior violoncello (B) category
Rory White: Pat Crehan Memorial Cup
Arthur Darley Memorial Prize Unaccompanied Violin or Viola Sonata
Neasa Ni Bhriain: Arthur Darley Memorial Prize
Davina Baker: Very Highly Commended
Arthur Catterall Cup for Violin or Viola Concerto
Neasa Ni Bhriain: Arthur Catterall Cup
Davina Baker: Highly Commended
Family Ensemble
Carla, Rory and Phoebe White: Second Prize
St. Cecilia Cup Junior String Recital
Dearbhle Doherty: Highly Commended
Carla White: Commended
Aileen Gore Cup
Neasa Ni Bhriain: Very Highly Commended
Ailbhe Dohery: Highly Commended
The Vanacek Trophy Junior Violin
Performers under 13 years of age:
Colma Ni Bhriain: Second Prize
Devin O'Shea-Farren: Highly Commended
The Dempsey Cup Junior Violin A
David Tobin: The Dempsey Cup with the Rose Bowl special prize
Stephen O'Doherty: Very Highly Commended
Karl Mackle: Commended
Michael Clifton Cup Senior Viola
Shane McMahon: Second Prize
The Terry O'Connor Trophy, Junior String Concerto
Performers under 17 years of age:
Carla White: Very Highly Commended
Owen Ronayne: Commended

Noor Muusik Young Musician Competition 2007 Tallinn, Estonia

Noor Muusik Young Musician Competition 2007 Tallinn, Estonia

Phoebe White (10 years): Category A Joint Third Prize and Special Prize for the Best Interpretation of a Piece by JS Bach

David Tobin (12 years): Finalist in Category B

Two violin students of the Young European Strings School of Music, David Tobin and Phoebe White were amongst the fifteen musicians chosen to participate in the Noor Muusik International competition held in Tallinn, Estonia between March 28th and April 1st.

The level of the competition was extremely high. Nevertheless, Phoebe was joint third in the Final of the under ten year olds category where she played a Bach Concerto in E Major accompanied by the Estonian Philharmonic Orchestra, and David, who was competing in the under thirteen year olds category, received a Special Prize amongst the six finalists.

Phoebe is a student of Maria Kelemen. David is studying under the guidance of Ronald Masin.