Prizewinners

Irelands Leading Music School

Catherine Leonard

Catherine Leonard was First Prize Winner at the Bank of Ulster and Lambert Award of 1994; Third Prize winner at the Kulenkampff, Hannover International Violin Competition of 1994 and a finalist at the Scheveningen International Violin Competition. She holds the 'Bob Christensen Chair' as Principal Violinist with the California-based chamber ensemble 'Camerata Pacifica'. Catherine lives in London and enjoys an international career.

Dr. Gwendolyn Masin

Dr. Gwendolyn Masin was a finalist in the Baroness Jordens Competition in The Hague, won numerous first prizes in Switzerland and South Africa and all the major Feiseanna Competitions in Ireland. She gained her degrees in London, Berne and Lübeck. She divides her time between Dublin and Switzerland, travelling frequently to concert locations around Europe where she enjoys an extensive career both as a soloist and chamber musician. In 2012, she was awarded a PhD from Trinity College Dublin for her thesis on established schools and contemporary violin teaching. She is founder and artistic director of the In Search of Lost Time series (est. 2004), the Gaia Chamber Music Festival (est. 2006) and was the artistic director of the Carrick Water Music Festival from 2007-2009. Michaela's Music House, a music tutor on violin pedagogy for young children, was published in 2009.

Dara Daly

Dara Daly partook in the International Violin Competition in Novosibirsk in 1995. She was also a finalist in the 1993 E.B.U. Competition in Vienna and holds a B. Mus. from Manchester. Dara is now a full-time member of the Irish Chamber Orchestra.

Gina Maria McGuinness

Gina Maria McGuinness won First Prize in Tallinn, Estonia in 1998, and was a finalist in Schöntal, Germany in 2001. She was invited by the Estonian Philharmonic Orchestra to perform as a soloist in Tallinn for three concerts, one of which was at the opening of Tallinn's brand-new concert hall in October, 2006. She has gone on to further her music studies in Lübeck, Germany and Chicago, USA with violinist Shmuel Ashkenasi.

Ruth Gibson

Ruth Gibson, violist, was a Finalist at the 2004 International ESTA String Competition.

Lynda O'Connor

Lynda O'Connor won the Clandeboye Music Prize, organised by Camerata Ireland, in 2005. She was accepted as a violin student of the Southern Methodist University in Dallas, USA, in 2008.

David Tobin

David Tobin, at the age of ten, won Third Prize in the 2005 Bucharest International Violin Competition.

Phoebe White

Phoebe White, at the age of ten, won Third Prize in the International Noor Young Musician violin competition in Tallinn, Estonia, in 2007.

Feis Ceoil 2016 Results

Senior Violin

Luke Kehoe Roche: First Prize
Aleksandra Malinowska: Highly Commended

Junior Violin under 17

Caoilfhinn Tan: First Prize
Anna Mitchell: Second Prize
Alessandro Malinverno: Commended

Junior Violin under 13

Claire O'Connor: Highly Commended
Kayla Joan Kennedy: Highly Commended
Molly Gorby: Commended

Junior Violin under 11

Daimee Ng: First Prize
Caitriona Clery: Highly Commended
Chloe O'Connor: Highly Commended
Ciara Dixon: Commended

Junior Violin under 9

Seona Clery: Second Prize
Samuel de hOra: Very Highly Commended
Peter Ryan: Highly Commended
Colm Keogh: Commended

Junior Violoncello under 13

David Blake: First Prize
Marco Malinverno: Second Prize
Elena O'Connor: Very Highly Commended
Patrick Boyle-Little: Very Highly Commended

Arthur Darley Memorial Prize

Andrew Molloy: Commended
Jenna Raggett: Commended

St Cecilia Cup

Fiachra de hOra: Second Prize
Anna Mitchell: Commended

Family Ensemble

O'Connor Family Trio: First Prize

Terry O'Connor Trophy

David Blake: First Prize
Anna Mitchell: Second Prize
Fiachra de hOra: Highly Commended

Contemporary Irish Music Cup

Patrick Moriarty: Very Highly Commended

Arthur Catterall Cup

David Tobin: First Prize

Aileen Gore Cup

David Tobin: First Prize
Luke Kehoe Roche: Commended

Open Orchestra

Young European Strings Intermediate Orchestra: First Prize

Newpark 2016 Results

Strings under 8

Martha Boyle-Little: Third Prize
Seamus Clery: Very Highly Commended
Aoife Nic Pholin: Very Highly Commended
Rosie Clery: Very Highly Commended
Charlotte Ryan: Commended
Ella Wang: Commended

Strings under 10

Ethan Gorby: Commended

Strings under 12

Elena O'Connor: First Prize
Liam Ryan: Highly Commended
Patrick Boyle-Little: Highly Commended
Victoria Piekarska Daly: Commended
Cormac Ryan: Commended

Feis Ceoil 2015 Results

Junior Violin under 9

Kathryn King: Second Prize
Chloe O'Connor: Highly Commended
Samuel de hOra: Highly Commended
Ciara Dixon: Commended
Fearne Morrissey: Commended

Junior Viola under 17

Fiachra de hOra: First Prize

Senior Violin

Claire Austen: Second Prize
Aleksandra Malinowska: Commended

Senior Viola

Eleanor Gaffney: Commended

Junior Violin under 15

Caoilfhinn Tan: Commended
Catherine Boldurat: Commended

Junior Violin under 11

Daimee Chu Tao Ng: Second Prize
Caitriona Clery: Commended

Junior Violin under 13

Claire O'Connor: Very Highly Commended
Kayla Joan Kennedy: Highly Commended

Junior Violoncello under 11

Elena O'Connor: Commended

St Cecilia Cup

Andrew Molloy: Commended

Terry O'Connor Trophy

Anna Mitchell: Highly Commended
Fiachra de hOra: Highly Commended
Andrew Molloy: Commended

Aileen Gore Cup

Patrick Moriarty: Very Highly Commended
David Tobin: Highly Commended

Contemporary Irish Music Cup

Patrick Moriarty: Second Prize

Bach Prize (Viola or Cello)

David Blake: Very Highly Commended

Elsner Memorial Cup Cup

Patrick Moriarty and Jimmy Geoijenbier: Highly Commended

Open Orchestra

Young European Strings Intermediate Orchestra: First Prize

Newpark 2015 Results

Strings under 8

Seona Clery: Second Prize
Samuel de hOra: Very Highly Commended
Peter Ryan: Very Highly Commended
Colm Keogh: Highly Commended
Darryl Ng: Highly Commended

Strings under 10

Caitriona Clery: First Prize

Strings under 14

David Blake: Second Prize

Junior Instrumental Repertoire

David Blake: First Prize

Overall Junior Strings Trophy

David Blake

Feis Ceoil 2014 Results

Aileen Gore Cup

Owen Ronayne: Highly Commended
Martin Moriarty: Highly Commended
David Tobin: Highly Commended

St Cecilia Cup

Claire Austen: First Prize
Theo Foley: Commended

Junior Chamber Music Cup

Catherine Boldurat, Alessandro Malinverno, Maria Blake, David Blake: Second Prize

Rhoda Coghill Cup

Luke Kehoe Roche & Aoife Moran: First Prize

Chamber Music Cup

Arioso Quartet (David Tobin, Abbie McDonagh, Martin Moriarty, Christopher Ellis): First Prize
Camara Ensemble (Luke Kehoe Roche, Martin Moriarty, Patrick Moriarty): Very Highly Commended

Clyde Twelvetrees Cup

Patrick Moriarty: Highly Commended

Junior Violin under 15

Anna Mitchell: Very Highly Commended
Fiachra de hOra: Highly Commended
Alessandro Malinverno: Highly Commended
Catherine Boldurat: Commended

Junior Violin under 11

Claire O'Connor: Second Prize
Kayla Joan Kennedy: Highly Commended
Molly Gorby: Highly Commended

Senior Violoncello

Patrick Moriarty: First Prize

Arthur Catterall Cup

Abigail McDonagh: Highly Commended
Martin Moriarty: Commended

Open Orchestras

Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize

Junior Violoncello under 11

Marco Malinverno: First Prize
David Blake: Second Prize

Family Ensemble

The Blake Family Trio: First Prize

Arthur Darley Memorial Prize

Abigail McDonagh: First Prize
Isobel Howard-Cordone: Commended

Junior Violin under 13

Maria Blake: Commended

Elsner Memorial Cup

David Tobin & Maire Carroll: Highly Commended

Junior Violin under 17

Luke Kehoe Roche: First Prize
Andrew Molloy: Second Prize

Junior Viola under 15

Fiachra de hOra: First Prize
Maria Blake: Highly Commended

Junior Viola under 17

Theo Foley: First Prize

Bach Prize

Eoin Hammond: Very Highly Commended
Patrick Moriarty: Highly Commended

Junior Violin under 9

Johnny Blake: Very Highly Commended
Daimee Ng: Very Highly Commended
Sophia Hickey: Very Highly Commended
Ruby LingXiu O'Brien: Very Highly Commended
Fearne Morrissey: Highly Commended
Catriona Clery: Commended
Cathal Keogh: Commended

Terry O'Connor Trophy

Luke Kehoe Roche: Highly Commended
Claire Austen: Commended

Newpark 2014 Results

Strings under 8

Samuel de hOra: Second Prize
Sophia Hickey: Third Prize
Seona Clery: Very Highly Commended
Kathryn King: Highly Commended
Eabha Foy: Commended

Strings under 10

Molly Gorby: First Prize
Johnny Blake: Third Prize
Caitriona Clery: Very Highly Commended

Strings under 12

David Blake: First Prize
Marco Malinverno: Highly Commended

Chamber Music under 16

Catherine Boldurat, Alessandro Malinverno, Maria Blake, David Blake: Third Prize

Instrumental Duet under 16

David Blake & Johnny Blake: Second Prize

Cup of the string section and overall winner of the Newpark competition

David Blake

Feis Ceoil 2013 Results

Open Orchestras

Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Young European Strings Intermediate Orchestra: Second Prize

Aileen Gore Cup

David Tobin: Very Highly Commended
Martin Moriarty: Commended

St Cecilia Cup

Luke Kehoe Roche: First Prize

Junior Violin under 9

Daimee Chu Tao NG: Second Prize
Johnny Blake: Very Highly Commended
Molly Gorby: Highly Commended
Caitriona Clery: Commended

Junior Chamber Music Cup

Catherine Boldurat, Maria Blake, Anna Samsonova & David Blake: Very Highly Commended

Arthur Catterall Cup

Martin Moriarty: Very Highly Commended

Junior Violin under 17

Claire Austen: First Prize
Johnny Kehoe Roche: Highly Commended
Abbie Soon: Highly Commended

Junior Violin under 15

Luke Kehoe Roche: First Prize
Andrew Molloy: Second Prize

Junior Viola under 18

Patrick O'Meara: First Prize

Junior Viola under 16

Theo Foley: First Prize

Junior Violoncello under 11

David Blake: Very Highly Commended

Terry O'Connor Trophy

Claire Austen: Very Highly Commended
Luke Kehoe Roche: Highly Commended

Senior Violoncello

Patrick Moriarty: Second Prize

Newpark 2013 Results

Strings under 8

Caitriona Clery: First Prize
Johnny Blake: Second Prize
Sophia Hickey: Very Highly Commended
Katie Kenny: Highly Commended

Strings under 10

Kayla Kennedy: Second Prize
Molly Gorby: Third Prize
Louise Kenny: Very Highly Commended
Tadgh Regan: Highly Commended
Ciara Sweeney: Commended

Strings under 12

David Blake (violoncello): Very Highly Commended
Eve Quigley: Highly Commended
Mia Hickey: Highly Commended

Strings under 14

Caoilfhinn Tan: Third Prize

The Concerto Cup

Fiachra deHora: Second Prize

Chamber Music Cup under 16

Catherine Boldurat, Maria Blake, Anna Samsonova, David Blake: First Prize

Feis Ceoil 2012 Results

Junior Violin under 15

Andrew Molloy: Second Prize

St. Cecilia Cup

Luke Kehoe Roche: Second Prize

Junior Violoncello under 9

David Blake: First Prize

Contemporary Irish Music Cup

Martin Moriarty: First prize

Junior Violoncello under 17

Patrick Moriarty: Second Prize

Junior Chamber Music Cup

Catherine Boldurat, Maria Blake, Anna Samsonova, David Blake: Very Highly Commended

Junior Violin under 11

Fiachra de hOra: Very Highly Commended
Catherine Boldurat: Highly Commended

Junior Violin under 9

Maria Blake: Very Highly Commended

Terry O'Connor Trophy

Isobel Howard-Cordone: Very Highly Commended

Elsner Memorial Cup

David Tobin and Máire Carroll: First Prize

Open Orchestra

Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Young European Strings Intermediate Orchestra: Second Prize

Chamber Music Cup

Camara Quartet: Hazel de Courcy Lewis Cup

Arthur Darley Memorial Prize

David Tobin: First Prize

Rhoda Coghill Cup

Patrick Moriarty and Rivkah McKinley: First Prize

Newpark 2012 Results

Strings under 8

Johnny Blake: Second Prize
Louise Kenny: Third Prize
Caitriona Clery: Very Highly Commended
Gerard Farrelly: Highly Commended
Sophia Hickey: Commended

Strings under 10

Daimee Chu Tao Ng: First Prize
David Blake: Second Prize

Strings under 12

Maria Blake: Highly Commended

Strings under 14

Fiachra de hOra: First Prize

Strings under 16

Eoin Hammond: Second Prize

Chamber Music

Catherina Boldurat, Anna Samsonova, Maria and David Blake: Highly Commended
Maria, Johnny, and David Blake: Commended

Feis Ceoil 2011 Results

Senior Violin

David Tobin: First Prize

St. Cecilia Cup

Luke Kehoe Roche: Second Prize

Junior Violoncello [C]

Eoin Hammond: Second Prize

Arthur Catterall Cup

David Tobin: First Prize

Junior Violoncello [E]

David Blake: Commended

Junior Violin [B]

Johnny Kehoe Roche: First Prize

Rhoda Coghill Cup

Abbie McDonagh and Hannah Kelly: First Prize

Junior Chamber Music Cup

Camara Ensemble: Second Prize
Quartetto d'Amici: Very Highly Commended
Quartetto Rosso: Commended

Terry O'Connor Trophy

Luke Kehoe Roche: Very Highly Commended

Junior Viola [B]

Paul Hammond: First Prize
Patrick O'Meara: Very Highly Commended

Open Orchestra

Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize
Young European Strings Intermediate Orchestra: Second Prize

Chamber Music Cup

Trio con Brio: Johnny Kehoe Roche, Luke Kehoe Roche, Martin Moriarty: Very Highly Commended

Senior Viola

Martin Moriarty: First Prize

Junior Violoncello [B]

Patrick Moriarty: First Prize

Contemporary Irish Music Cup

Shane McMahon: Commended

Junior Violin [D]

Sean Keogh: Very Highly Commended
Catherine Boldurat: Very Highly Commended

Junior Violin [E]

Caroline O'Connor: Very Highly Commended

Arthur Darley Memorial Prize

David Tobin: Very Highly Commended

Newpark 2011 Results

Strings under 8

Daimee Ng: First Prize
Johnny Blake: Second Prize

Strings under 10

Maria Blake: Second Prize
David Blake: Highly Commended

Chamber Ensemble under 16

Quartetto Rosso (Theo Foley, Abbie Soon, Ceile Murphy, Eoin Hammond): First Prize

Feis Ceoil 2010 Results

Junior Violin under 9

Liam Fenton: Second Prize
Seamus Fenton: Very Highly Commended

Junior Violin under 11

Catherine Boldurat: Very Highly Commended

Junior Violin under 13

Andrew Molloy: First Prize
Luke Kehoe Roche: Second Prize

Junior Violin under 17

James O'Doherty: Second Prize
Abbie McDonagh: Highly Commended

Terry O'Connor Trophy

David Tobin: First Prize
Claire Austen: Very Highly Commended
Isobel Howard-Cordone: Very Highly Commended
James O'Doherty: Commended

Junior Viola under 17

Oisin Friel: First Prize

Junior Violoncello under 13

Killian White: Second Prize

Junior Violoncello under 17

Rory White: First Prize

Bach Prize (Cello or Viola)

Martin Moriarty: Highly Commended

Junior Chamber Cup

Trio Con Brio: First Prize
YES Cello Quartet: Highly Commended

Senior Orchestra

Young European Strings Chamber Orchestra: First Prize

Senior Violin

Stephen O'Doherty: First Prize

Newpark 2010 Results

Strings under 8

Caroline O'Connor : Second Prize
David Blake: Very Highly Commended
Catherine Fenton: Very Highly Commended
Liam Fenton: Highly Commended
Nathan Timmins: Highly Commended

Strings under 10 A

Sean Keogh: First Prize

Strings under 10 B

Catherine Boldurat: First Prize
Seamus Fenton: Second Prize
Maria Blake: Highly Commended

Strings under 14 B

Patrick Moriarty: Very Highly Commended

Junior String Cup

Luke Kehoe Roche: First Prize and overall winner of the 2010 Junior Perpetual Cup

Chamber Ensemble under 16

Quartetto D'Amici: First Prize
Gli Uccellini: Second Prize
Vivo Quartet: Third Prize

Chamber Ensemble over 16

Trio Con Brio: First Prize

Feis Ceoil 2009 Results

Junior Violin E under 9

Caroline Collins: Very Highly Commended

Junior Violin D under 11

Andrew Molloy: Second Prize

Junior Violin C under 13

Isobel Howard-Cordone: First Prize, Vanecek Cup
Luke Kehoe Roche: Second Prize
Sinead Brennan: Highly Commended

Junior Violin B under 15

Johnny Kehoe Roche: Highly Commended

Junior Violin A under 17

James O'Doherty: Second Prize

Junior Viola B under 16

Oisin Friel: First Prize, Clara Green Cup

Junior Viola A under 18

Martin Moriarty: First Prize, Masin Cup

Terry O'Connor Trophy

David Tobin: Second Prize

Junior Violoncello D under 11

Killian White: First Prize

Arthur Catterrall Cup -Violin

Owen Ronayne: Second Prize

Junior Chamber Cup

David Tobin, Rory White, Diana Kissane: First Prize

Newpark 2009 Results

Strings under 8

Eve Quigley: Commended
Sean Keogh: Commended

Strings under 12

Andrew Molloy: First Prize
Sinead Brennan: Second Prize
Patrick Moriarty: Third Prize
Eoin Hammond: Very Highly Commended
Eoin Faust: Highly Commended

Strings under 14

Johnny Kehoe Roche: Second Prize
Adam Douglas: Very Highly Commended
Abbie Soon: Very Highly Commended

Strings under 16

Paul Hammond: Very Highly Commended

Junior Recital

Martin Moriarty: Second Prize

Concerto Cup

Martin Moriarty: First Prize
Paul Hammond: Very Highly Commended

Chamber Ensemble (junior) under 16

Trio con Brio: First Prize
Tús Maith Quartet: Third Prize

Chamber Ensemble (senior) over 16

Quartetto Piccolo First Prize

Feis Ceoil 2008 Results

Junior Violin D under 11

Luke Kehoe Roche: Cup winner
Isobel Howard-Cordone: Second Prize
Claire Austen: Very Highly Commended

Junior Violin C under 13

Johnny Kehoe Roche: Cup winner
Colma Ni Bhriain: Second Prize
Phoebe White: Very Highly Commended
William Ormiston Doyle : Highly commended
Devin O'Shea-Farren: Commended

Junior Violin B under 15

Carla White: Second Prize

Junior Viola B under 16

Martin Moriarty: Cup winner

St Cecilia Cup

David Tobin: Cup winner
Carla White: Highly Commended

Terry O'Connor Trophy

David Tobin: Second Prize

Junior Violoncello A under 17

Rory White: Second Prize

Arthur Catterrall Cup -Violin

Stephen O'Doherty: Second Prize
Ailbhe Doherty : Very Highly Commended

Aileen Gore Cup

Neasa Ni Bhriain: Second Prize

Bach Cup

Owen Ronayne: Second Prize
Michael Clifton Cup -Senior Viola
Owen Ronayne: Cup winner

Rhoda Caghill Cup

David Tobin and Diana Kissane

Sviridov International Music Competition

Luke Kehoe-Roche participated in the 7th Sviridov International Music Competition for the Youth in St. Petersburg in the Russian Federation. He received the Second Prize in the category Violin Under 12 years. He is a pupil of Maria Kelemen.

Feis Ceoil 2007 Results

Eugene Egan Cup Junior violin (D) category

Performers under 11 years of age:
Phoebe White: Eugene Egan Cup
Claire Austen: Second Prize
William Ormiston Doyle: Very Highly Commended
Andrew Molloy: Highly Commended
Isobel Howard Cordone: Commended
Abigel Kralik: Commended

Pat Crehan Memorial Cup Junior violoncello (B) category

Rory White: Pat Crehan Memorial Cup

Arthur Darley Memorial Prize Unaccompanied Violin or Viola Sonata

Neasa Ni Bhriain: Arthur Darley Memorial Prize
Davina Baker: Very Highly Commended

Arthur Catterall Cup for Violin or Viola Concerto

Neasa Ni Bhriain: Arthur Catterall Cup
Davina Baker: Highly Commended

Family Ensemble

Carla, Rory and Phoebe White: Second Prize

St. Cecilia Cup Junior String Recital

Dearbhle Doherty: Highly Commended
Carla White: Commended

Aileen Gore Cup

Neasa Ni Bhriain: Very Highly Commended
Ailbhe Dohery: Highly Commended

The Vanacek Trophy Junior Violin

Performers under 13 years of age:
Colma Ni Bhriain: Second Prize
Devin O'Shea-Farren: Highly Commended

The Dempsey Cup Junior Violin A

David Tobin: The Dempsey Cup with the Rose Bowl special prize
Stephen O'Doherty: Very Highly Commended
Karl Mackle: Commended

Michael Clifton Cup Senior Viola

Shane McMahon: Second Prize

The Terry O'Connor Trophy, Junior String Concerto

Performers under 17 years of age:
Carla White: Very Highly Commended
Owen Ronayne: Commended

Noor Muusik Young Musician Competition 2007 Tallinn, Estonia

Phoebe White (10 years): Category A Joint Third Prize and Special Prize for the Best Interpretation of a Piece by JS Bach
David Tobin (12 years): Finalist in Category B

Two violin students of the Young European Strings School of Music, David Tobin and Phoebe White were amongst the fifteen musicians chosen to participate in the Noor Muusik International competition held in Tallinn, Estonia between March 28th and April 1st. The level of the competition was extremely high. Nevertheless, Phoebe was joint third in the Final of the under ten year olds category where she played a Bach Concerto in E Major accompanied by the Estonian Philharmonic Orchestra, and David, who was competing in the under thirteen year olds category, received a Special Prize amongst the six finalists. Phoebe is a student of Maria Kelemen. David is studying under the guidance of Ronald Masin.